Epoksi nedir?

epoksi
epoksi zemin kaplama

Epoksi terimi, kürlendikten sonra ortaya çıkan epoksi reçinelerini belirtmek için de kullanılabilir. Kürleme, bir malzemenin hava, ısı veya kimyasal katkı maddelerine maruz kaldıktan sonra sertleştiği kimyasal bir işlemdir. Epokside kürleme, kimyasal reaksiyonun hızını artıran kimyasal katkı maddesi olan bir katalizör yardımıyla gerçekleşir. Bu, polimerde bir çapraz bağ oluşturan ekzotermik bir reaksiyonla sonuçlanır. Bu çapraz bağ, epoksi malzemelerin sağlamlığından ve sağlamlığından sorumludur.

Epoksi Yapıştırıcıların Özellikleri Yapıştırıcı olarak epoksi malzemenin ısıya, suya ve sert kimyasallara dayanması gerekir . Ayrıca, çeşitli yüzeylere yüksek düzeyde yapışması ve farklı şekillerde kalıplanabilecek kadar esnek olması gerekir. Tüm bu özellikler, yapıştırıcıların oluşturulduğu koşulları kontrol ederek elde edilebilir. Epoksi yapıştırıcılar da dayanıklıdır ve ağır yüklere dayanabilir, bu da onları mükemmel yapısal yapıştırıcılar yapar . Epoksiler, tek bileşenli veya iki bileşenli sistemlerde gelir. Sistemler arasındaki temel fark, kürleme sıcaklıklarındaki farktır.

İki Bileşenli Epoksi Yapıştırıcılar

İki bileşenli epoksi yapıştırıcıları da bir şekilde bilinmektedir iki parçalı epoksi . Tek bileşenli sistemlere kıyasla daha düşük sıcaklıklarda kürlenirler. Kürleme katalizörler yardımıyla yapılır ve işlem ısı ile hızlandırılabilir. Epoksiye üstün özellikler kazandırmak için bu ısı hızlandırma işlemi sırasında polimerlerdeki çapraz bağlanma artar. İki bileşenli epoksi yapıştırıcılar oldukça stabildir. Ayrıca yapıştırma, sızdırmazlık ve kaplama gibi çok çeşitli uygulamalara sahiptirler. Yüksek sıcaklıklara dayanacak şekilde işlenebilirler ve hızlı kürlenme sürelerine sahiptirler.